144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

Uzak Diyarlardan Gelen Ziyaretçimiz

      Çin’den gelen bir ziyaretçimizin yazdıkları, Radyo Amatörlüğünün çoğu kez farkedilmeyen bir yönünü göstermek anlamında çok ilginç.

      Radyo Amatörlüğü, çoğunlukla sadece telsiz başında yapılan iletişim, bu iletişimle elde edilen DXCC ve benzeri diplomalar veya bu uğraşı esnasında yürütülen teknik çalışmalarla özdeşleştirilir. Afet riski yüksek ülkelerde ayrıca servisin toplumsal hizmet boyutu da, özellikle toplumda öne çıkar. Ziyaretçimiz, Radyo Amatörlüğünün “sosyal medya çağında” bile kaybolmayan bir yönüne (daha doğrusu özelliğine) işaret ederken, Radyo Amatörlüğünün bir anlamda sosyal medyanın “öncüsü” olduğunu, ayrıca internet ortamından “çok daha sosyal” olduğunu bize hatırlatıyor. İnternet çağı başlamadan çok önce, Radyo Amatörleri arasındaki bağlar ve iletişim, “sosyal medya”dakinden çok daha samimi ve derin şekilde mevcuttu. Esasen, Radyo Amatörlüğü İnternet çağından önce, kişisel iletişim anlamındaki en güçlü iletişim olanağını teşkil etmekteydi. Haberleşmenin sihrine kapılmış olmak, dünyadaki Radyo Amatörleri arasındaki derin dostluk bağlarını güçlendiren en önemli faktör olageldi. Daha önce yüzyüze gelmediği bir kişiyle sanki yıllardır tanışıyormuş gibi sıcak bir dostluğu ilk karşılaşmada kurabilmek, sadece Radyo Amatörlüğüne mahsus bir durum. Özellikle HF’de uluslarası haberleşme yapanların çoğu bu deneyimi yaşamıştır muhakkak. David’in seyahatlerinde edindiği izlenimler, bu dostluk geleneğinin ve haberleşme tutkusunun Radyo Amatörlüğünde hiç değişmeden varlığını sürdürdüğünü gösteriyor. Haberleşmenin sihrine kapılmak, Radyo Amatörlüğünün “özü”. Bu sihre kapılmanın yolu da uluslararası HF haberleşmesinden geçiyor.

      Ziyaretçimiz, yıllardır sürdürdüğü Radyo Amatörlüğü faaliyetleri esnasında qso yaptığı (telsizle görüştüğü) Radyo Amatörleri ile şahsen tanışmaktan duyduğu keyfi vurguluyor. Makalesinde ayrıca çok ilginç projesini nasıl gerçekleştirdiğini anlatıyor. Makale, aslında Radyo Amatörlüğünde “uzaklık duygusunun var olmadığının kanıtı”.

      Proje, Radyo Amatörlüğünün en kolay elde edilebilen diploması olan “WAC-Worked All Continents” diploması ekseninde gelişmiş. Bu diploma (“Award”), beş kıtada birer istasyonla qso yapmak ve bu qso’ların qsl-kartlarını ibraz etmek suretiyle alınabiliyor.

      Ziyaretçimiz David, projesinde bu diplomadan esinlenerek 5 kıtada yaşayan Radyo Amatörleri ile ülkelerinde şahsen (karşılıklı, yüzyüze) görüşüyor.

Bu arada ziyaret ettiği ülkelerdeki kulüplerin veya Radyo Amatörlerinin kişisel istasyonlarından qso da yapıyor.

      Makalede, bugüne dek ziyaret ettiği ülkelerin haritaları ve yakın tarihte İngiltere, İskoçya ve ülkemize yaptığı ziyaretlerle ilgili izlenimleri yer almakta.

David, ülkemizde İstanbul, İzmir ve Antalya’daki TRAC şubeleri ile üyelerini ziyaretleri , ayrıca ülkemizin ziyaret ettiği başka yöreleriyle ilgili olarak övgü dolu sözler yazmış. Türk misafirperverliğini de göklere çıkartıyor.

      Uzaktan gelen ziyaretçimiz David’i (BA4DW) ağırlayan ve Türk misafirperverliğini sergileyen YM2KK ve YM4KA, ayrıca TA4ED, TA3X ve TA3TTT’ye teşekkür ederiz.

 

Dergideki ilgili sayfaları okumak için resmin üzerine tıklayınız

 

"Reprinted with permission from the August 2014 issue of CQ magazine; copyright CQ Communications, Inc. All rights reserved.-CQ Magazine Dergisinin Ağustos 2014 sayısından alıntı olup, CQ Magazine dergisinden alınan izinle yayımlanmıştır. CQ Communications, Inc.’nin tüm hakları saklıdır”

 

 

 

 

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member