144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

3 IARU Bölgesi İstanbul'da Buluştu!

 

      Uluslararası Radyo Amatörleri Birliği IARU’nun 2. Bölgesinin en büyük ulusal derneği olan ARRL’in (American Radio Relay League) Genel Müdürü Dave SUMNER (K1ZZ) ile eşi Linda SUMNER (KA1DZ) ve IARU 3. Bölgesinin Başkanı Hindistanlı Radyo Amatörü Gopal MADHAVAN (VU2GMN) İstanbul’a yaptıkları kısa ziyarette IARU 1.Bölge üyesi TRAC’ın Genel Başkanı Aziz ŞASA (TA1E) ile bir öğlen yemeğinde buluştu.

 

(Arka sol planda TA1E, Arka Sağ Planda VU2GMN, ön planda solda KA1DZ, ön planda sağda K1ZZ) 


      K1ZZ, 2000 yılında İstanbul’da gerçekleşen ITU WRC-2000 (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Dünya Haberleşme Konferansı) etkinliğine katılmış ve TRAC’ın etkinliğin gerçekleştiği Lütfi Kırdar Konferans Merkezi kapısının hemen yanında kurduğu istasyonu ziyaret etmiş, TA1ITU özel işaretli TRAC istasyonundan görüşmeler (“qso”) yapmış, TRAC tarafından delegeler için organize edilen İl Afet Yönetim Merkezi gezisine de katılmıştı.

KA1DZ ise İstanbul’a ilk kez geldi ve kendisiyle böylece tanışmış olduk.

VU2GMN da İstanbul’u ilk kez ziyaret etti. Böylece bu kıdemli radyo amatörü ile tanışma fırsatı bulduk.


“IARU İstanbul Mini Zirvesi” şeklindeki bir espirili adı taktığımız bu kısa görüşmede TRAC’ın yakın vadede başlattığı bazı projeler hakkında bilgi verildi ve bu konuda misafirlerimizle değerlendirmeler yapıldı. Görüşme kısa da olsa, bu vesileyle çok faydalı görüş alışverişleri gerçekleşti.

Türkiye, bugüne dek (Cenevre’deki ITU Merkezi dışında) 3 ITU Büyük Konferansına ev sahipliği yapan dünyadaki tek ülke. Bunlar İstanbul’da yapılan WRC-2000 ve WTDC-02 (2002 yılı Dünya Telekomünikasyon Gelişim Konferansı) ile 2006 yılında Antalya’da gerçekleştirilen ITU Genel Kurulu (ITU PP’06).

Bu etkinliklerin tümünde TRAC, (etkinlik süresince çalışan) istasyon kurdu. Ayrıca WTDC-02 toplantısı delegelerine afet haberleşmesi ile ilgili, çok yankı uyandıran bir CD hazırlayıp dağıttı. ITU PP’06 toplantısındaki TRAC İstasyonu (TC4PP), toplantıda seçilen ITU Genel Sekreteri tarafından ziyaret edildi. Eşzamanlı olarak Antalya’daki Şube Yerleşkemizde faaliyet sürdüren TC4ITU istasyonumuz da bazı delegasyonlarca ziyaret edildi. Dolayısıyla TRAC, üç  ITU toplantısında istasyon kuran, bunların bazılarında toplantı delegasyonlarına doküman takdim eden ve  ITU Genel Sekreteri tarafından ziyaret edilen dünyadaki tek ulusal dernek.

Bu etkinliklerin tümünde, sektör delegesi sıfatıyla yer alan IARU ile yakın işbirliği yapıldı. İki toplantıda ise ITU delegasyonları içinde yer alındı. Tüm bunlar, IARU ile ilişkilerin güçlü şekilde gelişmesi sonucunu doğurdu  ve ayrıca ITU tarafından İstanbul’da 2012 yılında düzenlenen bir çalıştaya (ITU FG-DR&NRR) sunum yapmak ve katkıda bulunmak üzere davet edilmesinin zeminini de hazırladı.

TRAC’ın bu katkıları ile faaliyetleri, “Türkiye” adının alınması sürecinde IARU tarafından İçişleri Bakanlığına sunulan referans mektubuna da yansıdı.

İstanbul’un özel konumu ve büyüsünün iki büyük ITU konferansına ev sahipliği yapmasında büyük rol oynadığında kuşku yok.

Ev sahipliğini üstlenen (o dönemdeki adıyla) TK ve yardımcı ev sahipliğini yapan Türk Telekom’un mükemmel organizasyonu da bu başarıda büyük rol oynadı. İstanbul’a dünyanın her metropolünden tek aktarmayla ulaşması imkanını sağlayan THY’nin de bu başarıda büyük payı var. Kongre Merkezinin kalitesi de önemli bir etken oldu elbette. Bu başarı öyküleri, üçüncü büyük konferansın ülkemizde (Antalya’da) yapılmasının önünü açtı.

Umarız ki önümüzdeki dönemde ülkemiz ITU konferanslarına tekrar ev sahipliği yapar ve biz de konferans istasyonunumuzda değerli dostlarımızı ağırlarız. Darısı ayrıca bir IARU kongresinin başına…


73!

TRAC Genel Merkezi

 

 

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member