144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

TRAC Konak Şubesi 57. JOTA,18.JOTİ Çalışması

Her yıl ekim ayının üçüncü hafta sonunda tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen JOTI-JOTA etkinliği bu yıl 17-19 EKim tarihleri arasında yapıldı. Dünya İzcilik Organizasyonu (World Organization of the Scout Movement, WOSM) tarafından organize edilen etkinlik JOTA (Jamboree on The Air) ve JOTI (Jamboree on The Internet) olmak üzere iki kapsamda uygulanıyor. JOTA etkinliği dünya izcilerinin kendi kamplarından veya lokal istasyonlarından birbirleriyle görüşmesini hedefliyor.

Daha önce 2007 ve 2008 yıllarında destek verdiğimiz JOTA çalışmasında izciler mikrofon başına geçiyor ve lisanslı operatörlerin sorumluluğunda HF bantlarında DX çalışması yapıyorlar. Diğer dünya izcilerinin yanı sıra tüm dünyadan izci dostu amatörlerle SSB ve CW modlarında görüşmeleri sağlanıyor.

Bu sene IZDOS İzmir İzci ve Doğa Sporcuları Kulübü'nün liderliğinde gerçekleştirilen Dikili kampına 85 izci katıldı. Etkinliğin JOTA kapsamında, derneğimiz üyelerinden Isa Saygın (TA3BH), Coşkun Pınar (TA3CX) ve Abdurrahman Güldoğan (TA3GA) kurdukları istasyonla çalışmalara katıldılar. Rusya, Almanya, Ukrayna, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den izcilerle QSO'lar yapıldı. Bunun yanı sıra İstanbul, Eskişehir ve Kırıkkale'deki izci kamplarıyla temas kuruldu ve izci-izci görüşmelerinde gençler sohbet edip kendilerini, obalarını ve ünitelerini temsil ettiler.

JOTA-JOTI çalışmalarının yanı sıra çeşitli açık alan faaliyetleri, seminerler, ateş gecesi gösterileri, sahil temizliği, oyunlar, izci alkışları gibi etkinliklerle izciler pazar öğleden sonra kampı tamamlayıp, yorgun ama mutlu bir şekilde evlerine döndüler. Geçlerin mutluluğunu paylaşmak, onların gelişimine katkıda bulunmak bizim için de sevindirici oldu.

 

 

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member