144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

TRAC Sivas Şubesi Yılın ilk Toplantısını Yaptı

      Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Sivas Şubesi 2015 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Afet ve Acil Durum Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya Sivas Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, AFAD Eğitmeni Alper Özen, TRAC Sivas Şube Başkanı Suat Duman, dernek yönetim kurulu ve 30 dernek üyesi katıldı.  Toplantıda açılış konuşmasını yapan TRAC Sivas Şube Başkanı Suat Duman, derneğin 11 ay önce kurulduğunu ve faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. 2015 yılının ilk toplantısında tüm üyeler ile bir araya gelmek istediklerini belirten TRAC Şube Başkanı Duman, 2015 yılında yapılması gereken çalışmalar hakkında üyelere bilgi verdi.

 

      TRAC’ın kamu yararına çalışır dernek olduğunu söyleyen ve çalışmaları bu mimvalde yaptıklarını ifade eden Şube Başkanı Duman, “En büyük eksikliğimiz sabit bir yer konusudur. Bu konuda AFAD Müdürümüzün de destekleri ile bazı ziyaretler gerçekleştireceğiz. Derneğimiz alalade bir dernekten öte, afet ve acil durumlarda muhabere desteği sunan ve bunu kendi imkanları ile sağlayan bir dernektir. Deprem, yangın, su baskını, meteorolojik afetler toprak kayması gibi durumlarda Sivas genelinde haberleşme hizmetleri yürütüyoruz. Bunu da sivil haberleşme hobimizin yanı sıra gönüllülük esasına göre sürdürüyoruz. Bu sebeple özellikle sabit bir yer konusunda desteğe ihtiyacımız var. 

      Türkiye Afet Müdahale Planı’nın Sivas ayağı olan İl Afet Müdahale Planı’nda yer alan gönüllü STK’lardan birisiyiz. Haberleşme Hizmet Grubu ve Arama Kurtarma Hizmet Grubu’nda aktif olarak görev alıyoruz” şeklinde konuştu. Türkiye’de 50’den fazla ilde örgütlü olduklarını, bir çok il ve ilçede ise temsilcilik olarak faaliyet sürdürdüklerini söyleyen Duman, “Türkiye son yıllarda yaşadığı doğal felaketler binlerce insanımızın kaybına sebep oldu. Bu konuda en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi haberleşme konusu oluyor. AFAD ile TRAC arasında imzalanan protokoller kapsamında birbirimize yardımcı oluyoruz. Özellikle AFAD’ın tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da bizlere destek sunması ve çözüm önerileri üretmesi bize verdiği desteğin açık işaretidir. Bu konuda sayın Afet ve Acil Durum Müdürümüz Nazif Ekinci ve AFAD personeline teşekkür ediyoruz. Onların gözetiminde ve talepleri doğrultusunda muhabere desteği sağlıyoruz ve kendi sivil haberleşmemizi gerçekleştiriyoruz” dedi.


      EKİNCİ; “TRAC’I HER ZAMAN DESTEKLİYORUZ”


      Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Sivas Şubesi’nin yaptığı sene başı toplantısına katılan ve burada TRAC üyelerine Türkiye Afet Müdahale Planı hakkında bilgiler veren İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, özellikle 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin ardından ciddi çalışmaların yapıldığını, afet ve acil durum konularında Türkiye’nin yaşadığı gelişmeler ile şuan da Avrupa ve dünyada sayılı ülkeler konumunda olduğunu söyledi. Sivas Afet Müdahale Planı’nın son aşamasının yapıldığını söyleyen Ekinci, planın uygulanmasına yönelik 2015 yılı içerisinde tatbikatlar gerçekleştireceklerini söyledi. Yıl içerisinde geniş katılımlı ve çok büyük 2 tatbikat yapacaklarını belirten Ekinci, TRAC’ın ise burada muhabere desteği sağlayacağını söyledi. Ekici ayrıca okullarda ve gönüllüler üzerinde verdikleri eğitimlerde TRAC’ın ise haberleşme konusunda programa dahil edileceğini ifade etti.


      Türkiye Afet Müdahale Planı’nın uygulama aşamasına geçildiğini, okul, aile, gönüllüler üzerinde eğitim programlarının yapılmaya başlandığını söyleyen Ekinci, “Gelinen süreçte devlet olarak çok büyük ilerlemeler yaptık. Özellikle Marmara Depremi ve sonrasında büyük ilerlemeler kaydettik. Geçtiğimiz hafta bir çalıştaya katılmak için Ankara’ya gittiğim de Japon uzmanların bizim afet planlarını beğeni ile izlediklerine şahit olduk. Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı Sivas’ta da devam ettiriyoruz. Bu konuda gönüllü gençler ve STK’lara yönelik çalışmalarımız bulunuyor. Bu STK’ların başında ise TRAC geliyor. TRAC her dönem bize destek olan STK’ların başında yer aldı. Özellikle Türkiye genelinde sürdürdüğü gönüllü muhabere desteği, bilgili ve becerisi gelişmiş üyeleri ile afet ve acil durumlarda hizmetler sundu. Bizler TRAC’ın yapmış olduğu hizmetleri beğeniyor ve destekliyoruz. Bu konuda sizlere özellikle Arama Kurtarma konusunda eğitimler vererek Sivas genelinde gönüllülerin oluşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı’nda aktif olarak görev alan TRAC Şubesi ve üyeleri ile planlı koordineli bir çalışma gerçekleştireceğiz. Attığınız her adımda yanınızda olacağız” dedi.


TRAC SİVAS ŞUBESİ TARAFINDAN AFAD'IN 5. YILI KUTLANDI


      Programın ilerleyen bölümlerinde ise AFAD'ın kuruluşunun 5. yılı kutlaması yapıldı. TRAC üyeleri tarafından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci'ye TRAC'ın 5. yıl dönümü sebebiyle hayırlı olsun denildi. 


      Toplantının son bölümünde ise TRAC Sivas Şubesi Sayman’ı Kaan Güzel tarafından derneğin mali durumuna yönelik üyelere bilgi verildi. Yeni dernek üyeleri ve amatör telsizcilerin de üye olmasının ardından toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirildi. 


TRAC SİVAS ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDE


      Sivas Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından yapılan toplantıda TRAC üyelerine bilgilendirme yapılması ulusal basının da gündemine oturdu. Çeşitli gazeteler TRAC Sivas'ın eğitim toplantısını manşetlerine taşırken, yüzlerce ulusal haber sitesi de semineri sayfalarına taşıdı.

http://www.haber7.com/guncel/haber/1270456-sivasta-afet-bilgilendirme-toplantisi-yapildi

http://www.radikal.com.tr/sivas_haber/sivasta_afet_bilgilendirme_toplantisi_yapildi-1270529

http://www.habertoplam.com/tr/54b3b04789e6270cec254da5-index/Sivas_039_ta_afet_bilgilendirme_toplantisi_yapildi_G_Uuml_NCEL_Haberleri.html

http://www.haberler.com/sivas-ta-afet-bilgilendirme-toplantisi-yapildi-6859931-haberi/

http://beyazgazete.com/haber/2015/1/12/sivas-ta-afet-bilgilendirme-toplantisi-yapildi-2503871.html?_ga=1.166265533.222167205.1421063985

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/Sivas-Haberleri/sivas-ta-afet-bilgilendirme-toplantisi-yapildi_38463

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member