144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

Yunanistan'da Yapılan Balon Deneyi

Bu gün T. Saatiyle 12.00 cıvarında Yunan Amatör telsizciler Alıcı verici kros transponder taşıyan bir yüksek irtifa Helyum balonu ( J43VHF işaretiyle ) Mora yarım adasının ortasından atmosfere saldılar. Balon yaklaşık 35000 metreye kadar yükseldi ve 30 bin metreden sonra istanbuldan da sinyalleri alınmaya başladı, T. Satiyle 12.55 cıvarında Balon test operatörüyle karşılıklı görüşme QSO yapıldı ve teyid edildi.Balon  VHF sinyalleri yaklaşık 30 dakika süreyle istanbuldan duyulabildi.

 

 

Balon Transponderi SSB olarak 144.220 MHz den diğer istasyonların girişi sağlandı, balon yer kontrol  itasyonu ise SHF 23 cm bandından uplink yaparak diğer istasyonlara cevap verdi.Balontransponderinin  APRS yer belirleme işaretleri UHF den aktarılarak internettente açılmış olan web sayfasından yükseklik ve koordinatlar takip edildi. Balona ulaştığımda aramızdaki mesafe 701 km idi, diğer görüşme sağlayan istasyonların listesi henüz belirlenmedi ancak en uzak istasyon sanırım APRS QRB hesabına göre 701 km ile benim yaptığım görüşme olabilir.Balon çıkış gücü SSB olarak 2 Watt ve istanbuldan 9 Eleman yagi ile 53 duyuldu. 35 Bin metrede ana balon patladı, düşme başlayınca paraşütü açıldı ve ikinci resimdeki bölgeye indi.

 

 

Üç Yunan Radyo amatörü de Düşüş noktasını APRS den takip ederek cihazın indiği yere ulaştı. 

 

 


Cihaz sağlam ve tek parça halinde indiği yerde bulundu.Benzer çalışmalar Türkiye'de de TRAC Trabzon şubemiz tarafından iki kez başarılı şekilde gerçekleştirilmiştir.

 

TA1D  Kadri Mehmet Başak

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member