144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

Amatör Telsizcilik ve TRAC Atatürk Üniversitesi'nde Ders Oldu

      Atatürk Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi, Iş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nde okutulmakta olan Arama Kurtarma Bilgisi dersinin 12 nci Ünitesi “Afet Haberleşmesinde Temel Kavramlar” olarak belirlendi ve konular büyük oranda Amatör Telsizcilik ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti(TRAC)  olarak  şeklinde sıralandı.  Ünitenin yazılma işlemi; TRAC Kars Şubesi Başkanı ve Kafkas Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi  TA9J Prof.Dr İsmail Çakmak tarafından gerçekleştirildi. Amatör Telsizcilik ve TRAC’ın ayrı ayrı düşünülmesi olanaksızdır. Çünkü TRAC bir çok kamu kuruluşu ile protokoller imzalamış ve Türkiye Afet Müdahale Planı(TAMP) için akredite edilmiş tek sivil toplum kuruluşudur. Ünite yazılımında TAMP e hizmet gruplarından ayrıca bahsedilmiştir.

      Ünite yazılımı konusunda TRAC Genel Başkanı Aziz Şasa çok önemli katkılarda ve yönlendirmelerde bulundu. Ayrıca Kafkas Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Şenel yazım hatalarının düzeltilmesi ve fonetik alfabe ile ilgili konularında katkılarda bulunmuştur.  Emeği geçen herkese teşekkür eder ve akademik düzeyde yapılan bu çalışmanın yararlı olmasını dileriz. 

      NOT: TA1E Aziz Şasa’nın çalışmadaki katkısı çok büyük olup, TRAC Kars Şubesi yönetimi olarak Amatör Telsizcilik konusunda  göstermiş olduğu olağanüstü gayretten dolayı minnettarız.


     

      TRAC KARS ŞUBESİ  YÖNETİMİ

 

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member