144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

TRAC Aydın Şubesi Deprem Haftası Etkinliği

SENERYO;

Aydın İl Merkezinde saat 10.05 civarında merkez üssü Efeler İlçesi Çeştepe Mahallesi olan 6,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş olup depremin ardından Aydın Murat-Hale KÜÇÜKOĞLU Lisesi ve Seyda KAYHAN Anaokulu öğretmenlerin nezaretinde tahliye edilmiş, sınıf başkanlarının toplanma bölgesinde yaptığı yoklamalar sonucunda bazı öğrencilerin eksik olduğu ve binada mahsur kaldığı tespit edilmiştir. Saat 10.10’da Aydın Murat-Hale KÜÇÜKOĞLU Lisesi Müdürlüğünden İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 122 Alo AFAD hattına ihbarda bulunulmuştur.

            İhbar üzerine AFAD nöbetçi ekibi olay bölgesine yönlendirilmiştir. Ekip olay yerine vardığında değerlendirme yapılmış, yapılan değerlendirmede meydana gelen deprem sonucunda okulların bazı bölümlerinde yıkılmalar olduğu, yıkılan bölümlerde de bazı öğrencilerin mahsur kaldığı, bazı bölümlerde de kısmi yangınlar çıktığı ve bu bölümlerde de bazı öğrencilerin dumandan etkilendiği ve mahsur kaldığı tespit edilmiş olup İlimizde bulunan tüm arama kurtarma ekipleri (AFAD, AKUT, UMUT), sağlık ekipleri, (UMKE, 112) İtfaiye, İl Emniyet Müdürlüğü ve TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti) ekiplerinin olay bölgesine sevk edilmesine karar verilmiş, bütün ekipler olay yerine yönlendirilmiştir.

            Ekiplerin olay yerine varmasına müteakiben AFAD koordinesinde tüm ekipler çalışmalara başlamış, Emniyet Müdürlüğü personeli ekiplerin rahat çalışabilmesi için olay mahallinde güvenlik amacıyla emniyet şeridi çekerek ekiplerin rahat çalışmasına imkan sağladıktan sonra yangına müdahale edilerek yangında mahsur kalanlar itfaiye araçları ile itfaiye tarafından (İtfaiye bomu ile 2 öğrenci-Sınıf 9/A dan), binada bulunan kısmi yıkılmalar ve eşyaların devrilmesi sonucu mahsur kalan yaralılar ise AFAD (2 Öğrenci-Sınıf 10/A dan ) ve AKUT ekipleri tarafından (2 Öğrenci-Sınıf 9/D den ipler ve indirme teknikleri) bulundukları yerden kurtarılarak aşağıda bekleyen UMKE ve UMUT ekiplerine teslim edilmiş, ayrıca zemin katta mahsur kalan bazı öğrencilerde (14 adet Öğrenci) UMKE ve UMUT ekipleri tarafından yaralı taşıma teknikleri kullanılarak kurtarılmıştır. Seyda KAYHAN Anaokulundan da bina içerisinde mahsur kalan ve AFAD ekipleri tarafından kurtarılan 3 öğrenci UMKE ve UMUT ekiplerine teslim edilen yaralılar bekleyen 112 ambulanslarına alınarak süratli bir şekilde hastanelere sevk edilmiştir. Bu arada TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti) tarafından telsiz sistemleri vasıtasıyla diğer illerle iletişime geçilmiş talep olması halinde destek ekiplerin İlimize sevk edileceği bildirilmiştir.

            Binada en son yapılan aramalarla binada kimsenin bulunmadığı tespit edilmiş ve arama kurtarma faaliyetlerine son verilmiştir.

GÜZERGAH: Olay bölgesine ilk önce Nöbetçi AFAD ekibi intikal edecektir. İlk AFAD ekibi olay yerine Fatih Kapalı Pazar yerinin karşısından çıkış yapacaktır. Olay yerinden yapılan anonsla birlikte diğer ekipler de Fatih Kapalı Pazar yerinin karşısından çıkış yapacaklar İmam Hatip Lisesi kavşağından Çine istikametine doğru devam ederek otoban köprüsüne varmadan sola dönüş yaparak olay mahalline varacaklardır. Ekiplerin intikali sırasında Emniyet Müdürlüğünden 2 motorize ekip konvoya eşlik edecek, ayrıca Fatih Kapalı Pazar yeri, olay mahalli ve tüm kavşaklarda ekiplerin sıkıntı yaşamadan geçmesi için trafik ekipleri görev yapacaktır.   

KURTARILACAK YARALI VE ÖĞRENCİ SAYISI: 5 AFAD, 2 İTFAİYE, 2 AKUT, 14 Yaralı Taşıma Teknikleri ile UMUT ve UMKE

TOPLAM: Yaralı rolü için 23 Öğrenci, Yaralı yakını için 20 öğrenci toplan 43 öğrenci. (3 Anaokulu)

 

GÖREV ALACAK EKİP SAYISI:

AFAD                        : 31 Personel 4 Araç

EMNİYET                   : 25 Çevik Kuvvet Polisi, 1 Müdür, 1 Araç

İTFAİYE                     : 10 Personel 4 Araç

UMKE VE 112             : 10 Personel 4 Araç

AKUT                        : 10 Personel 1 Araç

UMUT                        : 10 Personel 1 Araç

TRAC                         : 5 Personel 1 Araç

 TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member