144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

KOCAELİ ŞUBESİ ORADAYDI

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Amatör Telsizcilik Sınavı Kocaeli'de ve bir çok ilde yapıldı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün her yıl iki defa farklı 11 ilde yaptığı, 2016 yılı'nın 2. Amatör Telsizcilik Sınavı bu dönem Kocaeli de yapıldı. Sınava Başta Kocaeli olmak üzere Zonguldak, Düzce Sakarya, Yalova, Bursa, Bolu ve diğer İller'den gelen amatör telsizci adayları katıldı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün her yıl iki defa farklı 11 ilde yaptığı, 2016 yılının 2. Amatör Telsizcilik Sınavı bu dönem Kocaeli de yapıldı. Sınava Başta Kocaeli olmak üzere Zonguldak, Düzce, Sakarya, Yalova, Bursa, Bolu ve diğer İllerden gelen amatör telsizci adayları katıldı. TRAC KOCAELİ ŞUBESİ ORADAYDI TRAC Kocaeli Şube Başkanı Sayın Ata Okan GÜRBÜZ ( TA2MIB ) ile Haber24 Genel Yayın Yönetmeni Sayın Abdulkadir ŞEKER ( TA2NCH ) paylaşımında bulunup kullanılan ekipman ile cihazların tanıtımını yaptılar. TRAC Kocaeli Şubesi Başkanı Ata Okan GÜRBÜZ bölgemizde de bulunan TRAC'ın Kocaeli Şubesi Amatör Telsizciliği sevdirmeye ve yaymak için gerekli çalışmalara devam ediyor. Amatör Telsiz Sınavına girecek bu hobiye gönül vermiş meraklılara, amatör telsizci adaylarına başarılar dilerim , sizlere destek için buradayız diyerek amatör telsizci adaylarını sınava uğurladı.

Nedir Bu Amatör Telsizcilik?

Birleşmiş Milletlere bağlı bir uzmanlık kuruluşu olan ve haberleşme (Telekomünikasyon) konusundaki evrensel düzenleyici kurum sıfatını taşıyan "Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-International Telecommunication Union - ITU" tarafınca tanımlanmış bir "Haberleşme Servisi" niteliğindedir. Amatör telsizcilik, bireylerin kendilerini haberleşme ve haberleşme elektroniğinde yetiştirmelerine yönelik gayri ticari, siyasi boyutu olmayan ve deneysel bir haberleşme servisi" şeklindedir. "Amatör" ibaresi, bu haberleşme servisinin ticari (profesyonel) nitelik taşımadığının ve sadece merak, ilgi ve sevgi nedeniyle yapıldığının vurgusudur. "Amatör" kelimesi, "aşk, sevgi" anlamına gelen Latince "Amor" kelimesinin bir türevidir. Amatör telsizcilik isminde olan amatör ifadesinin aslında amatör yani acemilik olmadığı, profesyonellerin para karşılığında yaptıkları bu uğraşının hiçbir menfaat ve maddi çıkar gözetmeden yapılan ifadesinden kaynaklandığını belirttiler. Amatör Telsizciler Neler Yapıyor Peki Amatör telsizciler ne yapıyor diye baktığımızda aslında hiç amatör olmayan teknolojik haberleşme takibi, Uluslar arası haberleşme, Uçurulan balon üzerinden haberleşme, Ay yüzeyinden ve meteorlar üzerinden görüşme,, uzayda bulunan astronotlarla görüşmenin yanı sıra hiç bilinmeyen bir özelliği TAMP Türkiye Afet Müdahale Planında tek olan haberleşme hizmet grubunda AFAD ' ın yanında yer aldıkları ve Kamu yararına çalışan TRAC bir çok STK'nın aldığı desteği bulamamasına rağmen kendi maddi imkanları ile oluşturdukları telsiz istasyonları ile devletinin yanında yer aldıklarını belirtmişlerdir. Amatör Telsizcilerin topluma en büyük katkısı Afet Haberleşmesidir. Telefon vs.. haberleşmesinin kesildiği anda amatör telsizcilerin istasyonları daima çalışır durumdadır. Telsiz üzerin'den Çok uzak mesafeler ile görüşme yapabilmektedirler.

 

 

 

 

 TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member