144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

İstanbul Haberleşme Hizmet Grubu Tatbikatı Yapıldı.

 

31 Ekim günü önemli  bir gündü, zira ülkemizde ilk kez bir Haberlesme Hizmet Grubu Tatbikati icra edildi. Hizmet Grubu lideri Türk Telekom ev sahipliginde, ve AVEA, TURKCELL, VODAFONE, ASELSAN NET ve TRAC katilimiyla yapilan bu etkinligin gerçeklesmesinde Cemiyetimizin çok önemli bir rolü var. Zira mevzuata 1988 yilinda giren Hizmet Grubu mekanizmanin (en azindan haberlesme konusunda) ilk kez hayata geçirilmesi Cemiyetimizin yogun israrlari neticesinde 1999 yilinda 17 Agustos depremi öncesinde Istanbul’da gerçeklesmis, mekanizmaya (genel anlamda ilk ve su ana dek tek) katilan gönüllü kurulus TRAC olmustur.

 


                          Bu özel günün GMYK üyesi TA2NW tarafindan kayda alinan bazi görüntüleri ektedir. Resimlerde, “günün stari” olan “cadi süpürgesi HF anteni” de görülmektedir. ITÜ Ögretim Görevlisi ve Valilik Danismani Sayin Prof.Dr. Miktad KADIOGLU dostumuzun hayran kaldigi bu anten, tüm izleyicilerin ilgi odagi olmus ve bol bol fotograflanmistir.

 


 Kadioglu hocanin, “en basit ve ucuz maliyetle çok etkin netice almaya yönelik bir akil ürünü” olarak niteledigi ve herkese “iyi sonuç alinacak uygulamalarin çok pahali ve teknolojik olmasina gerek olmadigini gösteren çok güzel örnek” olarak anlatacagini söyledigi bu anten, bir DL istasyonuyla 59+ rapor aldigimiz qso yu da mümkün kilmistir.

  


Bu keyifli ve Cemiyetimiz için verimli güne TRAC Sakarya ve Kadiköy Subesi ekipleri (TA2NW, TB2BKH,TB2BSV-TA2LC,TA2RA), TA1E ve TA1FL de katkida bulunmustur. Mayis 2013 sinavinda, Cemiyetimizin çabalari sonucunda belge alan Türk Telekom mensubu gönüllülerden ikisi de (TA1AHW,TB1BEV) etkinlikte bizim ekibimizde yer almistir. 


 

 

 


TRAC ekibi, bölge kriz merkezi ile saha ekipleri, Bölge Kriz merkezi ile Il AFAD Kriz Merkezi ve Bölge Kriz Merkezi ile uzak bölgeler arasindaki haberlesmeyi gerçeklestirmistir. ASELSAN NET ekibi ise, Haberlesme Altyapi Hizmet Grubu mensubu sifatiyla, TRAC’in sahaya getirdigi el telsizlerini programlama ve tamir islemini canlandirarak, Haberlesme Hizmet Grubu bünyesinde gerçeklestirilen yeniden yapilanmanin ilk uygulamasini sergilemistir.


 
Tatbikat, AFAD ve diger hizmet gruplarinin lider veya katilimcilarinin temsilcileri tarafindan izlenmistir.
Tatbikata ev sahipligi yapan ve bazi tatbikat fotograflarini ileten Türk Telekom Istanbul 1. Bölge Müdürlügüne, katkida bulunanlara ve bazi fotograflari gönderen GMYK üyemiz Mehmet TURALIOGLU’na (TA2NW)  tesekkür ederim.


 

73!

Aziz SASA,TA1E

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member