144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

YM7TEN 10m Beacon Tekrar Havada!

      Ülkemizin ikinci Beacon'u olarak 16.04.2011 tarihinde yine TRAC Trabzon Şubemiz tarafından kurulan ve KEGM tarafından YM7TEN çağrı işareti verilen 10m Bandın da 28.225 Mhz CW 1Watt olarak çalışarak, bandı kullanan amatörlere Doğru yönüne olan propagation bilgisi veren beacon tekrar havada.

      İlk yapıldığında President Linkoln marka cihazın kullanıldığı sistem bir süre önce yerinden kimliği belirsiz kişilerce alınmış ve sistem istenmeyerek susmuştu. Beacon için uygun cihaz arayışı içerisine girdiğimizde, TA7AIT İlhan Terzi tarafından verilen Xtall Kontrollü CB Cihaz üzerinde yapılan modifikasyonlar ile tekrar CW Modda çalışır hale getirilerek içerisine Koordinat bilgisi, Locator, Watt  ve anten türü gibi bilgileri CW modda havaya atmasını sağlayacak kontrol kartı yapılıp takıldı ve bir süre şubede test edilerek 05 ocak itibari ile sürekli çalışacağı locatora götürülerek aktif edilmiştir.  TA7AIT, İlhan Terzi'ye verdiği destek için teşekkür ederiz. 

 

      Diğer bölgelerdeki istasyonlar Karadeniz bölgesi yönüne olan propagasyon bilgilerini beacon sinyallerini dinleyerek öğrenebilirler.

 


      Teknik bilgilerini Trac Trabzon Şubemiz websayfasından izleyebilrsiniz. 

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member