144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

TRAC Kazdağı Rolesi Hizmete Alındı

     

 

      Asagida isimleri yazili üyelerimiz ve dostlarimizin özverili mesaisi sonucunda Cemiyetimizin önemli bir altyapisi 03.01.2013 itibariyla hizmete alindi.

 

      Böylece, uzun bir planlama ve hazirlik döneminin basarili bir ürünü ortaya çikmis oldu.

 

      Bu hazirlik ve planlama sürecinin uzun sürmesi sebepsiz degildi.

 

Role Kapsama Alanı


      Ege Denizine açik konumu ve yüksek rakimi nedeniyle bati yönündeki komsumuz Yunanistan’in birçok noktasina kolaylikla ulasabilen böyle bir sistem için frekans seçimi ciddi bir ön çalismayi gerektiyordu, zira Yunanistan’da (özellikle Yunan Adalarinda) IARU standartlarina uyumlu sekilde çalisan çok sayida röle mevcuttu ve bu rölelerin menzil alanlarina Kaz Dagi Rölesinin kolaylikla ulasmasi söz konusuydu. Bu nedenle de bu sistemlerin kullanicilarina enterferans olusturulmasi tehlikesi mevcuttu. Tropo kosullarinin çok sik yasandigi denizde bu tehlike karasal bölgelere oranla, asiri menzil nedeniyle çok daha fazlaydi. Bununla birlikte, dogu yönündeki TA Rölelerinin sayilarinin fazlaligi, ayrica bunlarin çogunlukla yüksek rakimdaki konumlarinin sonucu olan oldukça genis menzilleri de planlamada göz önüne alinmasi gereken önemli bir faktördü, zira bu rölelerin kullanicilarina enterferans yaratmayacak bir frekans seçimi zorunlulugu vardi. Bu rölelerin IARU standartlarina uygun olmamasi ilave bir sorun teskil ediyordu.

 

      Enterferans yaratilmasi Radyo Amatörlügünün prensiplerine tümüyle aykiri bir durum olacagindan dolayi, bunun önlenmesi en birincil önceligimizi teskil etmekteydi.

 

       Sistemin menzil alanina girme olasiligi çok daha yüksek fazla sayida rölenin bulundugu Yunanistan’in IARU temsilcisi RAAG ile baslatilan istisare, 70 cm bandinin ilk asamada tercih edilmesi gerektigine isaret etti. Bu tercihi destekleyen bir baska husus ise, dogu ve güney yönündeki mevcut TA Röleleriydi. Güney yönünde yer alan TRAC Izmir ve Konak Subeleri ve dogu yönündeki Bursa ile Mustafakemalpasa Subeleri ile yapilan istisarelerle olasi frekans seçenekleri saptandi, bunlar Yunanistan’dan gelen bilgilerle örtüstürüldü ve frekans saptandi. Ancak, hiçbir sekilde herhangi bir baska mevcut sistemin kullanicilarina enterferans yaratmayacak olan, ayrica IARU standartlarina uyumlu olan ilk frekans tahsis basvurumuz, tüm analizlerin basvuru dosyasinda yer almasi ve ayrintili bir gerekçe ve dayanak raporu ekinde verilmis olmasina ragmen BTK tarafinca (somut teknik gerekçelerden yoksun oldugunu düsündügümüz nedenlerle) kabul görmedi. Bunun üzerine tekrar Yunanistan  ve yukarida zikrettigimiz subelerimizle istisarede bulunularak simdiki frekans saptandi ve BTK’ya tekrar basvuruldu. Basvurumuz bu kez kabul edildi.

 

      Ancak, RadioMobile analizinin yarattigi ve sistemin dogusundaki Kocaeli Subemize ait ayni frekansta çalisan UHF Rölenin kullanicilarina enterferans yaratabilecegi yönündeki endiselerimize binaen, bu enterferansi önleme babinda yeterli bir yöntem olmamasina ragmen (Birbirinin menzil alanına giren rölelerde farklı ton seçilmesi, her zaman olası olan eşzamanlı kullanım durumunda enterferansı kaçınılmaz kılmaktadır. Bu, özellikle olası afet haberleşmesi gereksinmelerinde ciddi sorunlar yaşanmasını kaçınılmaz kılacaktır. Planlamada temel evrensel prensip, iki rölenin menzil alanlarının birbiriyle kesişmelerinin mutlak surette engellenmesidir. Sistem devreye girdikten sonra endişemizdeki haklılığımız kanıtlanmıştır.) farkli bir ton seçenegi de basvurumuza ilave edildi.

 

      Tüm süreçte çok yogun ve eszamanli mesaiyi gerektiren ikinci önemli gündem maddesi, kurulum yapilacak mevki ile ilgili izin formalitelerinin tamamlanmasiydi. Kurulum yerinin özelligi, birden fazla kurumla yazisilmasini gerekli kildi. Bu yazismalarin büyük bölümü arazi ile ilgili yetkili muhatabin bulunmasi amaciyla yürütüldü ve en fazla vakit alan konulari teskil etti. Bu hususlarin asilmasi noktasinda Çanakkale Valiliginin, Çanakkale Subemizin ve Edremit’de ikamet eden degerli üyemiz Ismail IRGÖRÜCÜ’nün (TB3CAM) çok yogun katkilari oldu.

 

      Formalitelerin tamamlandigi günün ertesinde de kurulum gerçeklestirildi.

 

      Bu yil kis kosullarinin alisilmisin disinda seyretmesi, kurulumun bu denli geç yapilabilmesini mümkün kildi. Kurulum islemleri esnasinda aniden bastiran kisa süreli tipi, kurulum yerinde olagan kis kosullarinin yaratabilecegi zorluklar hakkindaki bir ipucudur.

 

      1760 m irtifadaki bu nokta, iki zit iklimin birbiriyle çarptigi bir yörede bulunmasi nedeniyle çok zorlu özelliklere sahiptir. Hava kosullari çok degiskendir, kisin çok yogun kar yagisi (buzlanma) ile asiri rüzgar hizlari (180 km/h ve fazlasi) olagandir. Bu nedenle de antenler (3 dBd kazançli, 180 km/h + hiza dayanikli takviyeli özel imalat INMAK) Kevlar iplerle gerdirilerek kirilmalarina karsi önlem alinmaya çalisilmistir. Hava kosullarinin uygun seyretmesi halinde, kisa süre içinde ilaveten ikinci bir gergi düzeni uygulanarak anten kirilma riski daha da azaltilacaktir.

 

      Rölenin konumu, Çanakkale ve Edremit Körfezinde vaki olan bilimsel deprem risk analizleri ve bunlarin gösterdigi gereksinmeler isiginda seçilmistir. Proje, Çanakkale Valiligi tarafindan desteklenmistir. Sisteme Edremit ve Çanakkale’nin bazi bölgelerinden erisim konusunda, bölgenin topografik yapisi nedeniyle sorunlar vardir (bu yöreler dardir, çok yakinlarindaki yüksek noktalardan mobil veya sabit sistemlerle röleye erisim ise mümkündür). Bu sorunlarin bir bölümü için çözümler gelistirilmis olup, hava kosullarinin uygunlugu durumunda gerekli uygulama yapilacaktir. Bu sorunlarin bazilari ise, gerekli ön hazirliklarin tamamlanmasi akabinde 2014 yili yaz aylarinda, sisteme yapilmasi planlanmis olan ilavelerle (tevsilerle) birlikte yürütülecek ek uygulamalarla çözümlenecektir. Ancak, ilk asama için konan hedeflere çok büyük ölçüde erisilmistir.

 

      UHF Rölenin “dar” (12.5 kHz bant genisliginde) çalistirilmasi, Yunanistan’da mevcut sistemlerin IARU tarafindan zorunlu tutulan bu standartta çalisiyor olmasi nedeniyle gerekli olmustur. 

 

      Kullanicilarin cihazlarini, cihaz menüsündeki “narrow” konumunda çalistirmalari, ayrica asiri modülasyondan kaçinmalari mutlak surette gereklidir. CTCSS tonunun 67 Hz olarak seçilmesi, Marmara kiyisindaki kullanicilarin TRAC Kocaeli Rölesini eszamanli olarak tetiklemelerini önlemeye yönelik bir önlemdir. Ancak BTK’ya yaptigimiz ilk basvuruda önerdigimiz frekansin tahsis edilmesi konusundaki çalismalarimiz israrla devam ettirilecek, bu konuda her türlü gerekli girisim yapilacaktir. Bu girisimlerden sonuç alinmasi durumunda her türlü menzil alani çakismasi tümüyle önlenerek saglikli bir hizmet ortami nihayet saglanmis olacaktir.

 

      ½ “ Heliax ile LMR-400 kablolar ve birinci sinif malzemenin kullanildigi bu sistem, Cemiyetimizin kurdugu en “fenni” sistemlerden birisi olup, kesintisiz enerji kaynagina baglidir. Sistem, tutarli bir planlama ve örnek bir ekip çalismasinin ürünüdür. Önümüzdeki dönemde ayni disiplinli yaklasimla genis menzilli benzer baska altyapilarin da imkanlar ölçüsünde kurulmasi planlanmistir.Rölenin camiaya hayirli olmasini dilerken, bu projeye katkida bulunan kurum ve kisilere, ayrica kisin ve kisa gün isigi kosullarinda bu sistemi bir gün içinde basariyla devreye alan degerli üye ile dostlarimiza sükranlarimizi sunariz.

 

      TRAC Genel Merkezi


      Basına yansıyan haberleri;

 


        

       

              

TRAC KAZDAGI  ROLE  SISTEM KURULUMUNA KATILAN  TRAC VE AFAD PERSONELI;

Efe ÖZCAGLAR (TA2EAO)     TRAC  Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Hakan ARSLAN                Gönüllü (Istanbul)

Alper DOGMAZ   (TA3APR)    TRAC  Çanakkale Sube Baskani

Nedim ÇOLAK  (TA3EC)        TRAC  Çanakkale Sube Baskani Yrd    

Alper  TÜKEL  (TA3IAT)          TRAC  Çanakkale Sube Yönetim Kurulu Üyesi

Cevat DOGAR (TA3IW)           Edremit

Adnan SENGÜL                     Elektronik Mühendisi (Radyo Amatörü Adayi)

Ismail IRGÖRÜCÜ (TB3CAM)  TRAC Çanakkale Sube üyesi ve Edremit  irtibat sorumlusu.

Erkan Sadi UYSAL                 Çanakkale  AFAD  Il Müdürlügü Uzman

Mustafa YÜCEL                     Çanakkale AFAD  Il Müdürlügü  

Ercan YAMAN (TB3DEE)       TRAC Çanakkale Subesi üyesi   

 Kurulum ekibinin bir bölümü sistem başında. Sistem dolabı,yeni sistemleri misafir etmeye hazır :-)

Soldan Sağa;  Cevat DOĞAR (TA3IW ),  Adnan ŞENGÜL   Elektronik Mühendisi,Alper TÜKEL(TA3IAT),Alper  DOĞMAZ (TA3APR), Efe ÖZÇAĞLAR (TA2EAO)   İsmail IRGÖRÜCÜ (TB3CAM),    Dr.Hakan ARSLAN 

Oturanlar: Nedim ÇOLAK  (TA3EC),  Ercan YAMAN(TB3DEE)

 

 

Tipi altında anten montajı.

Duvarda; Alper TÜKEL(TA3IAT), aşagıda,Cevat DOĞAR (TA3IW )  İsmail IRGÖRÜCÜ (TB3CAM)

 


 

Tipi altında anten montajı,

Duvarda: Alper TÜKEL(TA3IAT), aşagıda, Alper DOĞMAZ(TA3APR),Cevat DOĞAR (TA3IW )  İsmail IRGÖRÜCÜ (TB3CAM)

 

 


 


Gergi demirinin çukuru kazılıyor!  

Alper DOĞMAZ(TA3APR),Ercan YAMAN(TB3DEE) ,  İsmail IRGÖRÜCÜ (TB3CAM   

 


TA3APR anten gergisinin başında

 

 

 

Kurulum yerinden batı yönündeki manzara!

 

 

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member