144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

"D-STAR Sistem Ülkemizde de Aktif Edildi!

      Ülkemizden yurtdışına erişim sağlanan, ilk DSTAR Gateway ağı olma özelliğine sahip olan projemizi YM3KB ekibimizle hayata geçirdik.10.01.2014 tarihinden itibaren test çalışması lokal olarak başlayacaktır. QSO’ları takip edebilmek maksadıyla, bu modu kullanmaya uyumlu cihazımız , 144.500 Mhz frekansına ayarlanarak, cihaz modunun DV olarak seçilmesi ve menüde ufak bir ayar yapılması yeterlidir. Test aşaması sonrasında sistemin daha farklı bir lokasyonda çalıştırılması düşünülmekte olup, DSTAR , dünya üzerinde en fazla kullanılan, daha fazla radyo amatörüne hitab eden bir sistem olduğu için tercih edilmiştir. DSTAR görüşme yapabilmek için ise ekolink sisteminde olduğu gibi bir kayıt gereksinimi bulunmaktadır.

 

           Gelişen teknolojik muhabere sistemlerini, radyo amatörlüğü adına, ülkemizde de kullanılabilir hale getirmek maksadıyla, değişik haberleşme teknikleri üzerinde deneme ve çalışmalar yapmaya  TRAC Bursa Şubesi olarak devam ediyor, binlerce radyo amatörüne ulaşabilen ve VHF UHF bandlarına merakı olup, en azından yabancı istasyonlar ile QSO yaparak TA için faydalı olma düşüncesindeki birçok amatör arkadaşımıza hitap edeceğini düşünüyoruz. DSTAR sisteminde çok farklı menüler ve kullanım özellikleri bir arada kullanılabiliyor.

       Örneğin, basit bir program ile DPRS üzerinden APRS haritalarında konum belirtebiliyor, mesaj ve bilgi notları aktarabiliyor, konuşacağınız istasyonu seçerek konuşabiliyor, isterseniz genel çağrı yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte mevcut sistem, ister tek frekanstan gateway şeklinde çalıştırabiliyor, isterseniz DSTAR repeater olarak da çalıştırabiliyorsunuz.

       Kullanıcı sayısı şimdilik kısıtlı olsa da, ümit ediyoruz ki ,bu ve buna benzer çalışmalarla kullanıcı sayısı artar.

      Radyo amatörlerine hayırlı olsun…

 

      TA3SA, Ali KARATAŞ

      TRAC Bursa Şube Başkanı

 

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member