144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

Çanakkale Kara Savaşlarının 99 uncu Yıl Dönümü Çalışması

     


Ülkemiz tarihinin en büyük kahramanlık destanları arasında yer alan Çanakkale Kara Savaşlarının 75. anma yıldönümünde (1990 yılında) yaptığımız özel çalışmadan sonra, bu kez çok kapsamlı olacağı bilinen 100.yıl çalışmalarının bir hazırlığı olarak 24 ve 25 Nisan 2014 günü Gelibolu Yarımadasının bazı noktalarında kurulan seyyar istasyonlarla bir çalışma gerçekleştirildi.

 


      75.yıldönümünde olduğu gibi, bu kez de Çanakkale Valiliği ile koordinasyon içinde faaliyette bulunulurken, Avustralya ve Yeni Zelanda IARU üyesi derneklerle (WIA ve NZART) de işbirliği yapıldı.

      75.yıldönümünden farklı olarak bu kez Çanakkale Valiliği tarafından haberleşme konusunda görevlendirilip “Kriz Merkezi” yapılanmasında yer alındı.

 


      Bununla birlikte Avustralya Konsolosluğu ile de koordinasyonda bulunuldu. Konsolosluk ile daha önceden yapılan istişarelerde 100.yıldönümü için bazı yeni açılımlar da gündeme geldi. Bunların en başında, Çanakkale Üniversitesi ile Avustralya’daki  üniversiteler arasında Acil Durum Yönetimi öğrenimi konusunda olası işbirliğine zemin sağlayacak ve ayrıca Çanakkale ile Avustralya arasında sosyal, kültürel ve bilimsel konularda işbirliğini daha da geliştirecek programlarının oluşturulması yer almakta. Buna yönelik olarak 100.yıldönümünde Avustralyalı ve Yeni Zelandalı Radyo Amatörlerinin misafir edilerek çalışmalarda TRAC’la işbirliği yapmaları hedefleniyor.

      Manisa,Sakarya ve Çanakkale Şubelerinin yanısıra, Bolu ve İstanbul’dan intikal eden üyelerimiz bu çalışmada görev aldı. Manisa ve Sakarya Şubelerimiz tam teşekküllü haberleşme araçlarını sevk ederken, İstanbul’dan intikal eden üyelerimiz de tam teşekküllü bir araçtan yararlandı.

 


      Çanakkale Şubemiz tarafından Valiliğe 100.yıl anma törenleri için sunulan bir projenin “keşfi” veya “keşfi”  niteliği taşıyan bu yılki çalışmada saha koşulları incelendi, olası sorunlar teşhis edildi ve gelecek yılki çalışmanın hazırlığı anlamında çok kıymetli tespitler yapıldı.

      Ağustos ayına dek devam edecek hazırlık çalışmalarıyla, bu yılın deneyimleri ışığında gelecek yılın planlaması gerçekleştirilip projelendirilerek Çanakkale Valiliğine ve Avustralya Konsolosluğuna sunulacak, ayrıca WIA ve NZART ile de paylaşılacak.

      WIA ve NZART tarafından 100.yıldönümü için planlanan etkinliklerle TRAC’ın etkinlikleri arasında bir bağ oluşturulması da planlanmakta.

      Bu yıl etkinliklerde hepimizi duygulandıran anlar yaşadık.

      Bunlardan bir tanesi, 24 Nisan günü Şehitler Anıtındaki tören alanında görev üstlenen Manisa ve Sakarya Şubelerimizin Gazilerle buluşmalarıydı.


      Benzeri bir diyalog, savaşta Türk birlikleriyle çarpışan ANZAC birliklerinde çarpışanların ortak anma törenine katılan torunlarıyla kuruldu.

      25 Nisan günü, etkinliklerin sona ermesi akabinde Kabatepe Simülasyon Merkezinde kurulu Koordinasyon Merkezi yanındaki ana istasyonumuzu ziyaret eden Jandarma Trafik Ekipleri bize hoş bir sürpriz yaşattı. Balıkesir’den tören alanına görevli olarak intikal eden bu ekiplerde yer alan Astsubay Ramazan ELA Bey’in yazmayı lütfettiği yazı, bizi çok duygulandırdı. Bu makalenin başında yer almasının nedeni de bu. Bu yazı çerçevelenip bu yılki çalışmanın güzel bir anısı olarak Çanakkale Şubemizde yerini alacak. Kendisine teşekkür ederiz.

      Kriz Merkezinde 2.Kolordu Komutanlığını temsilen görevli olan Muhabere Binbaşı Sayın Fatih AKGÜL  de çalışma bitiminde ana istasyonumuzu ziyaret edip çalışmamız hakkında bilgi aldı.

      Bu güzel çalışmaya katkıda bulunan değerli üyelerimizin isimleri aşağıda yer almaktadır.

      Kendilerine şükran ve tebriklerimi sunarım.


73!

Aziz ŞASA,TA1E

--

Efe ÖZÇAĞLAR (Bolu) TA2AEO

Bahattin ÖZER (Manisa)TA3AEI

Mehmet KAYA (Manisa)TA3EV

Mehmet ÇOBAN (Manisa) TB3CCM

Dr. Murat SARIKAYA (Bolu)TA2LDR

HAKAN ÖNEREN (İstanbul)TA2SD

Harun KAYNAK (Sakarya) TB2BKH

Sabahattin SUNMAN (Sakarya) TB2MSU

Mehmet TURALIOĞLU (Sakarya) TA2NW

Hasan YARICI (Sakarya) TA2TH

Erdem SÜREK (Çanakkale) TA3IES-Çanakkale AFAD Kriz Merkezi

Ercan YAMAN (Çanakkale)  TB3DEE-Çanakkale AFAD  Kriz Merkezi

Abidin ÇAKIR  (Çanakkale) TA3IAC-Çanakkale AFAD Kriz Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member