144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

YM1KY Tekirdağ Field Day Etkinliği Yapıldı

      TRAC Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Tekirdağ Şubesi tarafından 14. kez düzenlenmiş olan YM1KT FIELD DAY etkinliği 01.06.2014 tarihinde Tekirdağ ATATÜRK ORMANI piknik alanında Türkiyenin çeşitli illerinden ve komşu ülkelerden 130 civarında kişinin katılımıyla yapıldı.

 
     Tekirdağ ATATÜRK ORMANI piknik alanında düzenlenen etkinliğe Bulgaristan dan 7 kisilik bir ekip , Almanya dan 3 araç, İstanbul ilinden 18 araç , Çanakkale ilinden 2 araç, Edirne ilinden 2 araç , Kırklareli ilinden 2 araç ile yoğun bir katılım oldu. Düzenlenen etkinlikte yön bulma teknikleri ile ARDF (“Tilki Avı”)  etkinliğinin ve bu etkinlikte kullanılan malzemelerin tanıtımı Bulgaristan’ dan gelen Radyo Amatörleri tarafından yapıldı.  Yurtiçi ve dünya haberleşmesi konularında örnekler ve uygulamalı sunumların yapıldığı, ayrıca yeni teknoloji haberlerleşme sistemleri konularında bilgilerin paylaşıldığı etkinlikte yöresel Tekirdag Köftesi ve kiraz ikramı ile gün bitiminde etkinlik sona erdi. 

TRAC Tekirdağ Şube Başkanlığı

 

Genel Başkanın Notu:

Tekirdağ Şubemiz Başkanı Mehmet ÇEVİK Bey’in (TA1CM) yazısına ekleyeceğim fazla bir şey yok. Kendisi çektiği çok güzel resimler ve kısa yazısıyla aslında etkinliği çok güzel anlatmış.

Ne yazıktır ki ailemdeki bir hastalık olayı nedeniyle etkinliğe katılma olanağı bulamadım.

Bu etkinlik birkaç yönden çok özel. Birincisi, Rahmetli Bahri KAÇAN büyüğümüzün çok önem verdiği komşu ülke IARU üyesi derneklerle ortak çalışmalar konusunda yeni ve önemli bir aşamaya gelinmiş olması. Daha önce 2005, 2008 ve 2009 yıllarında Yunanistan IARU üyesi (ulusal derneği) RAAG ile ortak çalışmalar yapılmış, o çalışmalara zaman kıtlığı ve başka programlarıyla çakışması nedeniyle Bulgaristan IARU üyesi BFRA katılamamıştı. BFRA’nın Mustafakemalpaşa Şubemizle yaptığı ortak yarışma katılımı çalışmalarından sonra bu kez bir anlamlı çalışma daha örneklendi.

Bu etkinliğin önemli olan diğer boyutu, bugüne dek ülkemizde yapılan ilk ARDF çalışması olması. (Radyo Amatörlüğüna özgün ARDF etkinliği, gizli vericilerin zamana karşı yapılan bir yarışmada bulunmasını içeriyor. 3.5 MHz ve 144 MHz bantlarında çalışan çok düşük güçlü vericiler yönlü antenlerin takılı olduğu alıcılar yardımıyla yarışmacılar tarafından bulunuyor.) Radyo Amatörlüğünün “sportif” çehrelerinden birisi olan bu etkinlik dalında Avrupa ve Dünya Şampiyonaları düzenleniyor. Bulgaristan, ARDF yarışmalarında çok sayıda şampiyonalar kazanmış bir ülke, ayrıca bu dala meraklı çok sayıda sporcuya sahip.

Katılımcı olmak için belge sahibi olma koşulu yok. Birçok gencin Radyo Amatörlüğü ile bu etkinliğe katılım suretiyle tanıştığı biliniyor. Birçok ailede, genç kuşağın ARDF ile Radyo Amatörlüğüne ilk adımını attıktan sonra Radyo Amatörlüğünün diğer dallarında çalıştığı görülüyor. Benzeri bir durum, Radyo Amatörlüğüne özgü bir başka “sportif” boyut olan yüksek hızlı telgraf (HST) dalında da görülüyor. Bulgaristan HST konusunda da dünyadaki en başarılı ülkelerden bir tanesi.

2013 yılında Bulgaristan ve Yunanistan IARU üyeleri ile TRAC arasında varılan bir prensip mutabakatı çerçevesinde ARDF konusunda başka ortak çalışmalar yapılacak. Hedef, ülkemizde bir yarışma takımının oluşturularak Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılması. Bu “tanıtma” etkinliğini başka etkinlikler takip edecek ve adım adım ilerlenerek bir “ARDF Türk Milli Takımı” hedefine varılacak. Benzeri bir rota, HST için de düşünülüyor.

Temennimiz, ARDF  dalına gençlerin ilgisini çekmek. Şampiyonalarda  her ne kadar “senior” kategorisinde de yarışılıyor olsa bile, özellikle 144 MHz dalındaki yarışmanın oldukça zorlu olduğu ve kondisyon istediği biliniyor.

Bir sonraki ARDF “tanıtım ve antrenman” etkinliğinin tarihi ve yeri TRAC web sayfasında ilan edilecek. TRAC üyelerinin ve Radyo Amatörlüğüne ilgi duyan dostların çevrelerindeki gençleri bu etkinliklere yönlendirmesi bizleri çok sevindirecektir.

TRAC Tekirdağ Şubesini bu başarılı etkinliğinden dolayı kutlarken, tanıtımı yapmak üzere Tekirdağ Fieldday etkinliğine gelerek bize ARDF’yi tanıtan BFRA ekibine yürekten teşekkür ederim.

73!

Aziz ŞASA,TA1E

TRAC Genel Başkanı

 Etkinlikten bazı kareler;

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member