144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

TRAC Ordu Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

      5-6 Temmuz 2014 tarihinde düzenleren TA VHF UHF Contest'e TRAC Ordu Şubesi olarak 1800m rakımlı Çambaşı Yaylasından katıldık. Ancak bölgede devam eden olumsuz hava şartları tüm bölgede olduğu gibi ilmizde ve dolayısı ile çalışma yapacağımız dağda da ekili oldu. Yarışmadan çok soğuk, fırtına ve yağmurla mücadele etmek zorunda kaldık.

 

     Bir gün önceden hazırlıklara başladık ancak hava durumu bizleri iyice tedirgin etmeye başlamıştı. Yinede bizi yıldırmadı. Çadır malzemleri, Anten, Anten direği, Kablo ve diğer malzemleri itina ile hazırladık. Sabah erken saatte yola çıkılacak olması bunun yanında da Ramazan ayında olmamız ve İftar ile Sahur yemeklerinin de gidilecek yerde yapılarak yenecek olması sebebi ile alışverişi akşamdan yaptık.

 

      Sabah kalktığımızda havanın şehir merkezinde  dahi yağışlı olduğunu görmemiz bizi iyice tedirgin etmeye yetmişti. Her şartta gitme kararı aldık ve yola koyulduk. 1.5 saatlik yolculuktan sonra Çambaşı Yaylasına vardığımızda tabir caizse "göz gözü görmüyordu" sis ve duman ile birlikte ince yağmur ile karşılaştık. Tepeye çıkışımızda bir o kadar zor oldu. Aracımız tepeye çıkış esnasında kayma tehlikesi geçirdi, neyse ki yakında bulunan 4x4 araç imdadımıza koştu ve bizi çekti çıkarttı. 

 

 

     Kamp alanına vardık ve hemen çadırı kurmaya başladık. Yağmur  olanca hızı ile devam ediyor ve soğuk ta ciğerlerimize işliyordu. Unutmayın temmuz ayındayız ama nerdeyse kar yağacaktı. Çadırımızı uzun uğraşıdan sonra kurduk ve hemen iftar için yemek hazırlamaya başladık. Cihaz ve anten kuracak bir ortam olmadığı için İlk gün sadece vertikal anten kurduk. Herşeyden önce bu şartlarda tüm eziyetlere rağmen yaptığımız iftar ve sahur yemekleri bizlerin aklından uzun süre çıkmayacaktır. Gece soğuktan uyumak mümkün olmadı.

 

 

      İkinci gün (6 Temmuz) Sabah Aynı havanın devam ettiğini görmemiz bizlerin umudunu iyice kırmıştı. Daha bir QSO bile yapamamıştık. Yanımızda getirdiğimiz 17 Eleman Yagiyi kurmak veya kurmamak arasında gidip gelirken bir yandan da propagasyon bilgilerini takip ediyorduk. Karadeniz üzerinde MUF seviyesinin 115 mhz olduğunu gördüğümüzde o yağmura ve soğuğa rahmen anteni kurmaya başladık. 15-20 dakika gibi bir sürede bitirdiğimizde kısa süreliğine ES açılışı olmuş ve biz yetişememiştik. Anteni aktif ettik ve dinlemeye CQ TA Contest çağrısı yapmaya başladık. Zaman zaman UR, RA, YO, ve LZ istasyonları kısa süreli tropo ile duyulmaya başladı, keyfimiz az da olsa yerine gelmişti.

 

      Yarışmaya katılan her kese başarılar dileriz.

 

      Mustafa ÇALTEPE

      TRAC Ordu Şube Başkanı 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member