144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

TRAC Kars Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

       5-6 Temmuz 2014 Tarihlerinde gerçekleştirilen TA-VHF UHF CONTEST’e TRAC Kars Şubesi adına Trabzon’da katıldım.   4 Temmuz günü Kars’tan Trabzon’a hareket ettim.  Her yarışmadan önce VHF konusundaki deneyimlerinden yararlandığımız Contest menejeri TA7OM Hüdaverdi Güneş’ten bazı bilgiler almak için aradığımda;  TA7K Kadir Turan ve Rusya’dan gelen amatör telsizcilerle birlikte Hıdrınebi Yaylakent’te çalışacaklarını, benim de kendilerine iştirak edebileceğimi belirtti.   5 Temmuz 2004 günü  saat 10:30 da TA7OM, TA7K, RG7A Alex ve arkadaşları toplam 6 kişi iki araç ile birlikte Trabzon-Hıdırnebi Yaylası’na doğru hareket ettik. Daha önce arkadaşların rezerve ettiği Hıdırnebi Yaylakent’teki 6 kişilik yayla evine yerleştik.  Hıdırnebi Yaylakent bu tür çalışmalar için çok elverişli bir yer. İçinde  6 kişilik yatak, banyo, tuvalet, mutfak ve 24 saat sıcak su mevcuttu. Ayrıca 4 farklı odasında toplam 6 yatak ve her odada elektrik sobası vardı.

      Bu tür çalışmalarda her zaman olduğu gibi ilk iş olarak antenlerin kurulumunu gerçekleştirdik. TA7K Kadir Bey’in getirdiği 6 m’lik portatif direğe RG7A Alex  ‘in getirmiş olduğu  4 adet 1,2 GHz’lik Yagi monte edilirken, benim getirdiğim mast ve alüminyum borulara 10 eleman VHF Yagi ve 10 eleman UHF Yagi monte edildi.  Cihaz olarak Hüdaverdi beyin getirmiş olduğu ICOM-821h ve Rus ekibin getirdiği Kenwood TS-2000 kullanıldı.

      İftara yakın saatlerde TA7SO Ömer Büyükkara ve TA7Q Bülent Ercelep bulunduğumuz yere Akçaabat köftesi alarak geldiler. Yemeklerimizi itina ile TA7K Kadir Turhan hazırladı. Köfteleri usulüne uygun TA7Q Bülent Bey kızarttı.  Menüde çorba, türlü, köfte ve yöresel fındık baklavası ve iftariyelik vardı.  

      Yarışmada genelde bir cihaz ve mikrofonu dolaştırmak suretiyle çalıştık. Hava şartları Trabzon ve çevresinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da VHF-UHF Contest için pek elverişli değildi.  Buna rağmen 2 m bandında toplamda 25 QSO yaptım. Bunların içinde Bulgaristan ve Romanya ve Ukrayna’nın kuzeyi de vardı.  

      Katılmış olduğum  yarışma sonucunda  aşağıdaki sonuçlara vardım:

      a)      Ramazan olmasına rağmen çalışma yerimizin konforlu ve bu tür çalışmalara uygun oluşundan dolayı herhangi bir sorun yaşamadık ve bir çeşit güzel tatil gibi oldu denilebilir.

b)      Getirilen cihaz ve diğer ekipmanların yeterli olduğu. Çalışma esnasında keşke şunu da almış olsaydık cümlesini kimse kullanmadığı(Ekipte bulunanların daha önceden yarışma deneyiminin olması bunun asıl nedenidir),

      c)       VHF-UHF Contestler için yatay pozisyonda YAGİ antenlerin çok elverişli olduğu,

      d)      Bu tür yarışmalarda 24 saat uyanık durmak gerektiği özellikle gündüz saatlerinde öğleye doğru ve öğle sonrası  Sprodadic-E ve tropo açılışlarının iyi takip    edilmesi gerektiği( TA7OM Hüdaverdi Bey akıllı telefonu  ile http://www.dxmaps.com/ adresinden sürekli MUF (Maximum Usable Frequency) bölgelere göre takip etti ve bizi uyardı. Ve bu sayede son dakika golü gibi birkaç DX QSO yapabildik. Hüadeverdi beyi verdiği saatlerde tabir caizse 12 den vurduk ),

      e)      Çalıştığımız yere kuş uçuşu 2 Km mesafede TRT vericisi ve YM7TRB digisi vardı.  Zaman zaman APRS’ye ait palsları iki faklı cihazdan da alabildik. TRT Vericilerinin gözle görülür herhangi bir enterferansı olmadı ise de bu gibi noktalardan uzakta bir yerin tercih edilmesinin iyi olabileceği,

      f)       5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde VHF şartlarının yurt içi  2m SSB görüşmeleri için uygun olduğu ve  200-250 Km mesafelerde rahatça QSO yapılabileceği,

      g)       Temmuz aylarında Karadeniz için hava şartlarının pek uygun olmadığı,  

      h)      Yarışmalar için voice memory keyer çok yararlı olabileceği,

      

      Sonucuna varıldı. 

      TRAC Kars Şubesi olarak katıldığım bu yarışmada kendileri ve misafirleri için rezerve ettikleri güzel yerde beni ağırlayan TRAC- Genel Bşk. Yrd. TA7OM Hüdaverdi Güneş ve TRAC Onur. Kur. Bşk. TA7K Kadir Turan’a teşekkürü bir borç bilirim.

 

 

      TA9J, İsmail ÇAKMAK

      TRAC Kars Şube Başkanı

 


 

 

 

 

 

 

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member