144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

23cm Bandında Trabzon- Sochi QSO su gerçekleştirildi.

      Uzun yıllardır Roleler üzerinden görüştüğünüz ama hiçbir zaman yüz yüze görüşemediğiniz insanlar ile bir gün bir ortamda bulunmak ve sohbet etmek Radyo Amatörlerinin en güzel anılarından biri olacağı kesindir.

 


      TA VHF UHF Contest için da önceki yıllar da olduğu gibi davet amaçlı Karadeniz’e kıyısı olan ülke amatörlerine mailler göndermiştim.  Sürekli internet üzerinden de görüştüğümüz Sochi Amatörlerinden RG7A  Alex ve RX6BN Kostya ile skype üzerinden sohbetimiz esnasında TA Contest için Trabzon’a gelebileceklerini bize destek verebileceklerini hatta 23cm bandında bir deneme yapabileceklerini, ban dın çalışması konusunda tecrübeleri olduklarını, UKW Contest olan TA Contest içerisinde neden 23cm bandı veya yukarı  GHZ  frekanslar olmasın ki dediklerinde heyecanlandım. Ülkemizde de yeni bir hareket başlatabilirdi. Bu bandlar açık olmaları yanın da neden kullanmıyorduk ki!!

 

 


      RG7A Alex, RX6BN Kostya  ve UA6CET Gena’nın gelmeye karar verdikleri haberi aldıktan sonra kalınacak yer ve misafirlerin ağırlanması işi programı TRAC Onur Kurulu Başkanımız TA7K Kadir tarafından yapıldı. Yer olarak 1500m rakımda bulunan ve denizi gören bir mevkii olan Hıdırnebi yaylası seçildi. Bu konum VHF QSO açısında en uygun mevkilerden biri olduğu yıllardır biliniyordu. Burada bulunan turistik yayla evlerinden mevki açısından en uygun olanı seçildi. Buradaki imkânlar sınırsızdı. Bir ev ortamı ve 6 kişinin kalabileceği bir yer olması misafirlerimizin ağırlanmasında sorun yaşatmayacağını düşündük.  04 Temmuz tarihinde misafirlerimiz geldi. İlk gün Trabzon’un tarihi ve doğal güzellikleri birlikte dolaşıldı ve 5 Temmuz da Hıdırnebi’ye doğru yola çıktık.

      Daha önce Contest için uygun yer arayanTRAC Kars Şube Başkanımız TA9J, İsmail hocam ile sözleşerek yolda buluşmuş ve bizim ile aynı noktaya gelmişti. Hıdırnebi Yaylasına vardığımızda yoğun duman ve sis bizi karşıladı. Yayla evine yerleşildikten sonra Anten kurulumuna geçildiğinde Hava durumu iyice kötüleşip yağmur hızlanmaya başladı. Neyse ki antenlerimizi kurduk. 

      11 Eleman VHF, 11 Eleman UHF ve 23cm Bandı için 4X22 Eleman Yagi hazırdı. Cihaz olarak TS2000 SAT All mode, ve IC 821h kullandık. Ts2000 içerisinde 23cm modülü vardı.  VHF de karşı kıyılar ile testler yaptık ama sinyaller çok zayıf ve yer yer anlaşılmazdı. 70cm Bandı da tamamen kapalıydı. Telefondan sözleşilerek 23cm bandında bir test yapalım dedik.

      RK6ARW ile 23cm bandı 1.296.200 üzerinde buluşma kararı alındı. Antenler karşılıklı birbirlerine dönderildi.  İlk çağrı RG7A Alex tarafından yapıldı. Çağrıya anında cevap geldi ama bu cevap bir anda inanılmaz bir sevince dönüştü. Sinyal 59+20 bu gerçekten inanılmazdı. 300km uzaklıkta 23cm bandında böyle bir sinyal alınması bunun yanında 23cm bandında Türkiye Rusya QSO su gerçekleştirilmesi açısından önemliydi. Uzak mesafe qso sunun çok ama çok zor olduğu bu band üzerinde yapılan bu çalışma böylece tarihe geçmiş olmaktaydı. QSO esnasında sıra ile Mikrofon dolaştırıldı ve QSO lar yapıldı. Daha sonra 1 watt ile test edildi ki bu daha da şaşırtıcı ile 1W 59+20 sinyal seviyesini görmek bizleri çok mutlu etmişti. Hem bir ilkin yaşanması, hem de gezinin misafirlerimiz için bir başka amaca bürünmesi çok hoş olmuştu.

 


 


      TA Contest boyunca ilk gün pek fazla bir şey olmaması yanında karşı kıyılar ile 144 mhz de QSO lar yapıldı. Pazar günü sabahın ilk saatlerinde tropo normal seyretmesi yanında ilerleyen saatlerde Karadeniz üzerinde kısa süreli ES açılışları da oldu. Sürekli MUF takibi ve MUF noktalarının akıllıca tespiti ile ES yakalamaya çalıştık. SN, YT, UR, YO ve LZ istasyonları bizim ODX istasyonları oldular. Hava muhalefeti nedeniyle Contestin bitimine bir saat kala sistemlerimizi toplamaya başladık ve şehre döndük

 

 

      http://kn93.ru/index.php/forum/27-obshchij-razdel-ob-yavleniya-i-obsuzhdeniya/1691-vesti-s-polej-kuda-kogda-kto-i-dlya-chego?limit=20&start=40

 

 

TA7OM, Hüdaverdi GÜNEŞ                             TA7K, Kadir TURHAN

TRAC Genel Başkan Yrd.                                 TRAC Onur Kurulu Bşk.

                                     TA Contest Manager

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member