144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ
  • SİVAS DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

Haberler
Çağrı İşaretlerinin Doğru Kullanılması

Çağrı İşaretlerinin Doğru Kullanılması

      Geçtiğimiz günlerde aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı selamlarken, haberleşme usüllerine ve kurallarına uyumun önemine özel bir vurgu yapmıştık.

TRAC Aydın Şubesi İlk Genel Kurulunu Yaptı.

TRAC Aydın Şubesi İlk Genel Kurulunu Yaptı.

      16 Şubat 2014 Tarihinde Aydın İzci Evi’nde gerçekleşen toplantıda Divan Kurulu başkanlığını Sedat Özkan gerçekleştirirken yardımcılığını Çağatay Vural ve Hakkı Arsal yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden toplantıda derneğin işleyişi, afet ve acil durumlarda ne gibi sorumluluk üstlenildiği ve derneğin önümüzdeki dönemde ne gibi faaliyetler göstereceği konuşuldu. 

HOŞGELDİNİZ!

HOŞGELDİNİZ!

       Son sınavlarda Radyo Amatörlüğüne adım atan yeni dostlarımıza “aramıza hoşgeldiniz” diyor, kendilerine bu vesileyle bazı bilgileri ve düşüncelerimizi aktarmak istiyoruz.

       Radyo Amatörlüğü (veya diğer söyleniş biçimiyle “Amatör Telsizcilik”), bazı beklenti ve varsayımlar sonucunda uluslararası düzenleyici kurum ITU tarafından tahsis edilen frekans bantlarında yürütülen bir haberleşme etkinliğidir. Beklenti ve varsayımlar, ITU tarafından yapılan tanımda çok açık şekilde yer almaktadır. 

TRAC Gaziantep Şubesi Echolink Sistemi!

TRAC Gaziantep Şubesi Echolink Sistemi!

      TRAC Gaziantep şubesi adına kurulan  echolink sistemi YM8KA-R   439.250 MHZ  rölesi üzerinden  hiçbir konfrans odalarına  bağlı olmadan bağımsız olarak  01.02.2014 Tarih itibarı ile çalışmaktadır.

      Tüm Üyelerimize ve Radyo Amatörlerine duyurulur. 

TRAC Amasya Merzifon Şubesi Kuruldu!

TRAC Amasya Merzifon Şubesi Kuruldu!

      Bir süre önce TRAC Genel Merkezine Şube Kuruluşu için başvuruda bulunan ve akabinde Genel Merkezin yaptığı değerlendirme neticesinde alınan Yönetim Kurulun kararı doğrultusunda Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Amasya Merzifon Şubesinin kurulması oy birliği ile kabul edilmişti.Kurucular ile lgili evraklarını Merzifon İlçe Dernekler Şube Şefliğine teslim ederek kuruluş işlemlerini tamamlamış ve sonrasında ilk Yönetim Kurulu toplantısını yaparak aralarında aşağıdaki şekilde görev bölümü yapmışlardır.

TA VHF UHF Contest 2013 Log Gönderenler!

TA VHF UHF Contest 2013 Log Gönderenler!

      Her Yıl Temmuz ayının ilk takip eden hafta sonu yapılan TA VHF UHF Contest bu senede 05-06.2014  Temmuz UTC 15:00 UTC 15:00 tarih ve saatte yapılacaktır. Yurt içi VHF ve UHF haberleşme yeteneği ve pratiğini arttırmak olan bu yarışma, yakın ülkelerden de VHF-UHF bandında çalışacak istasyonlarla QSO imkanı verebilmektedir. Her yıl olduğu gibi yarışma Band ve modlar; UHF 70cm ve VHF 2m bandında FM, SSB ve CW olarak çalışılacaktır. 

19 Ocak 214 Kütahya Sınavı

19 Ocak 214 Kütahya Sınavı

      2014 Yılı birinci dönem Amatör Telsizcilik Sınavı 19 Ocak 2014 Tarihinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Radyo Amatörleri Cemyeti Kütahya Şubesinin ev sahipliğinde yapılmıştır.

      Yapılan Amatör Telsizcilik Sınavı İl Merkezi, İlçeler ve Komşu İllerden 100 adayın katılımı ile Kütahya Endüstri Meslek Lisesinde yapılmıştır.

 

19 Ocak 2014 Çanakkale Sınavı!

19 Ocak 2014 Çanakkale Sınavı!

      2013 yılı ikinci dönem sınavından çok kısa bir süre sonra ilan edilmesi, ayrıca Kasım 2013 sınavı sonrasında Şubemizin daha önceden planlanmış proje çalışmaları ile çakışması nedeniyle Ocak 2014 sınavına yönelik tanıtım çalışmaları alışılmış yoğunlukta yürütülemedi.

Amatör Telsizcilik Sınavları yapılarak Sonuçları Açıklanmıştır

Amatör Telsizcilik Sınavları yapılarak Sonuçları Açıklanmıştır

     2014 yılı birinci dönem Amatör Telsizcilik sınavları 19 Ocak 2014 tarihinde Adana, Ankara, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kütahya ve Trabzon olmak üzere toplam 9 İlde KEGM tarafından yapılmıştır.  

TRAC Aydın Şubesi Kuruldu!

TRAC Aydın Şubesi Kuruldu!

 

      Bir süredir temsilcilik olarak yürütülen TRAC Aydın oluşumu gelen talep üzerine Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun aldığı karar sonrası Aydın İl Dernekler Müdürlüğüne yapılan başvurunun kabul edilmesini müteakip 06.01.2014 tarihi itibariyle TRAC AYDIN ŞUBESİ olarak kuruluşunu tamamlamıştır.
 

 TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member