144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

Haberler
TRAC Kars Şubesi 145.700 Role Kurulumu

TRAC Kars Şubesi 145.700 Role Kurulumu

      11 Temmuz 2014 Cuma günü Kars ili Toptepe TRT Vericisi kulesinde 145.700 Mhz(CTSS: 88.5 Hz) bandında çalışan VHF röle kurulmuştur.  Çalışmaya Yüksek Lisans öğrencilerim TA9ASN Soner Öztürk ve yeni amatör olan Ertuğrul Çiftçi iştirak ettiler. 

23cm Bandında Trabzon- Sochi QSO su gerçekleştirildi.

23cm Bandında Trabzon- Sochi QSO su gerçekleştirildi.

      Ülkemizde ilk 1.2 GHZ 23cm Bandı çalışması Sochiden Trabzon'a gelen bir grup amatör tarafından gerçekleştirildi. TA VHF UHF Contest çalışmasına destek vermek ve 23cm Bandının kullanımı ve zorluklarının test edilmesi, bunun yanında Ülkemizden  başka bir ülke ile 23 cm bandında qso yapmak için ilimize gelerek bu çalışmalara katılmışlardır.

TRAC Kars Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

TRAC Kars Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

      5-6 Temmuz 2014 Tarihlerinde gerçekleştirilen TA-VHF UHF CONTEST’e TRAC Kars Şubesi adına Trabzon’da katıldım. 4 Temmuz günü Kars’tan Trabzon’a hareket ettim.  

TRAC Manisa Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

TRAC Manisa Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

      TRAC Manisa Şubesi olarak her yıl Temmuz ayının ilk hafta sonu düzenlenen TA VHF-UHF Contest yarışmasına Manisa AFAD, Manisa UMKE, Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye daire başkanlığı ve Manisa AKUT ekiplerimiz ile birlikte katıldık.

TRAC Ordu Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

TRAC Ordu Şubesi TA VHF UHF Contest Çalışması

5-6 Temmuz 2014 tarihinde düzenleren TA VHF UHF Contest'e TRAC Ordu Şubesi olarak 1800m rakımlı Çambaşı Yaylasına çıktık. Ancak bölgede devam eden olumsuz hava şartları tüm bölgede olduğu gibi ilmizde ve dolayısı ile çalışma yapacağımız dağda da ekili oldu. Yarışmadan çok soğuk, fırtına ve yağmurla mücadele etmek zorunda kaldık.

QSL Kartlar Gönderildi

QSL Kartlar Gönderildi

       2014 yılı başında web sitemizde duyurduğumuz, şube yöneticilerimize ilettiğimiz yurt dışı QSL kart gönderiminin ilk partisi tasnif ve paketleme işlemleri sonrası 4 Temmuz 2014 günü itibariyle postaya verilmiştir.

TA VHF UHF Contest 5-6 Temmuz 2014 Tarihinde Yapılacak!

TA VHF UHF Contest 5-6 Temmuz 2014 Tarihinde Yapılacak!

      Bu yıl gerçekleştireceğimiz yarışma 5-6 Temmuz 2014 günleri yapılacaktır. Amaç; Yurt içi VHF ve UHF haberleşme yeteneği ve pratiğini arttırmak olan bu yarışma, yakın ülkelerden de VHF-UHF bandında çalışacak istasyonlarla QSO imkanı verebilmektedir. Yarışma Band ve modlarımız; UHF 70cm ve VHF 2m bandında FM, SSB ve CW olarak çalışılacaktır. 10. TA VHF - UHF (Contest) yarışmaya katılacaklara başarılar diliyoruz.

TRAC Gölcük Şubemiz Yeni Anten sistemi kurulumunu gerçekleştirdi.

TRAC Gölcük Şubemiz Yeni Anten sistemi kurulumunu gerçekleştirdi.

       Şubemize hibe olarak gelen 10m 15m 20m Full size Yagi Antenimiz üyelerimizce el biriliği ile aselsan kafes direk üzerine monte edilmiştir. Yapılan testlerde oldukça başarılı olan yeni antenimizde swr değerleri 1:1 - 1:2 - 1:1 olarak ölçülmüştür. Bu anten sistemiyle şubemiz artık daha güçlü hale gelmiştir.

TRAC Amasya Merzifon Şubesi Etkinliği

TRAC Amasya Merzifon Şubesi Etkinliği

     Derneğimiz şubesi faaliyetleri kapsamında 25 Mayıs 2014 tarih sınav öncesi 20 saatlik sınava hazırlık eğitimi planlayan ve uygulayan şubemiz,arkadaşlarımızın gayret ve hevesiyle % 100 başarı sağlamış ve tüm arkadaşlarımız Amatör Telsizcilik Belgesi almaya hak kazanmışlardır. Belge almaya hak kazanan arkadaşlarımızın evrakları Şubemiz tarafından derlenerek Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne gönderilmiştir. 

Kazdağı Rolesi Tekrar Aktif.

Kazdağı Rolesi Tekrar Aktif.

      2013 yılının sonlarında kurulan bu sistemin, 2014 yılının ilk günlerinde devre dışı bırakılması zorunluluğu doğmuştu. “Radyo Amatörlüğü camiasının değişik kesimleri tarafından sosyal medya ve benzeri ortamlarda, kimi talihsiz bazı serzeniş, istihza ve eleştirilerin dile getirilmesi” sonucunu doğuran bu üzücü durum, sistemin kurulduğu yerin “ev sahibi” konumundaki kamu kurumu tarafından sağlanan jeneratör enerjisinin kullanım bedelinin tahakkuku ve ödenme şekli babında bazı mevzuat sorunlarınınsonradan ortaya çıkmasının sonucu olarak yaşandı.TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member