144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

Haberler
Balkan HF Contest 11 February

Balkan HF Contest 11 February

Dear colleagues and friends,

Fifth Balkan HF contest will be held on 11 February, Sunday. In comparison with previous years there is one change of the Rules (see them bellow) - the contest will be shorter - from 13:00 to 17:00 UTC. The rest of the Rules reminds the same.

Could you, please, do your best to popularize the contest among the hams in your country.

With best regards and looking forward for a QSO during the contest,

Panayot Danev,

Secretary of BFRA

President of Central Radio Club

TRAC Sakarya Şubesi, Sakarya Vali'sini Ziyaret Etti

TRAC Sakarya Şubesi, Sakarya Vali'sini Ziyaret Etti

      TRAC Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Sakarya Şubesi Başkanı ve yöneticileri Sakarya Valisi Sayın İrfan BALKANLIOĞLU nu makamında ziyaret etti.

CQ CQ CQ QRZ

CQ CQ CQ QRZ

"Yaklaşık 50 yıllık Radyo Amatörlüğü deneyimine sahip dostumuz Mehmet Kadri BAŞAK'ın (TA1D) yakın dönemde edindiği izlenimler ışığında kaleme aldığı bir yazıyı paylaşmakta yarar gördük. Zira" iyi" bir operatörün ayırt edici özelliği, uluslararası işletme usul ve kurallarına harfi harfine uyumdur".

TRAC GENEL MERKEZİ

 Amatör Telsiz yurtdışı haberleşmesi yapacağımız zaman çalışacağımız bandın içinde dolaşarak ilgimizi çeken bir istasyon olup olmadığına bakarız veya boş bir frekans bularak orada çalışmaya başlarız.


GRAVE RADAR Aydan yansıyan Radar sinyalleri Amartörlerin hizmetinde

GRAVE RADAR Aydan yansıyan Radar sinyalleri Amartörlerin hizmetinde

GRAVE RADAR Aydan yansıyan Radar sinyalleri Amartörlerin hizmetinde:  17-06-2016

 

     Fransanın Dijon şehri yakınlarında eski bir hava alanının kenarına kurulmuş olan Yüksek güçlü hava radarı 2006 yılından beri 143.050 Mhz de çalışmaktadır.

Kuruluş amacı askeri maksatlı olup, havadaki araçların izlenmesi ve dünya yörüngesindeki yakın geçişli uyduların  kepler değerlerinin hesaplanmasıdır ve hatta bazı meteorların da takibi  mümkün olabilmektedir.

6698 No.lu Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Gereği Zorunlu Bilgilendirme

6698 No.lu Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Gereği Zorunlu Bilgilendirme

        TRAC  olarak, ÜYELERİMİZİN  özel hayatlarının gizliliğine saygı duyuyor ve önem veriyoruz. Bu nedenle üyelerimizin kişisel verilerinin kullanılmasında, üyelerimizin temel hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla yürürlükte olan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

2018 YILI BİRİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLAMIŞTIR

2018 YILI BİRİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLAMIŞTIR

2018 Yılı Amatör Telsizcilik Sınavının birincisi 11 Şubat 2018 Pazar günü Saat 14:00’da yapılacaktır.

Amatör Telsizcilik Sınav başvuru ve sınav giriş ücreti ödemeleri 26 Ocak 2018 günü mesai bitiminde sona erecektir. Başvurusu kabul edilen adayların sınav giriş belgeleri sınav tarihinde salon girişlerinde verilecektir

TRAC İZMİR KONAK ŞUBESİ-İZMİR MESLEK YÜKSEK OKULU PROTOKOL YENİLEMESİ

TRAC İZMİR KONAK ŞUBESİ-İZMİR MESLEK YÜKSEK OKULU PROTOKOL YENİLEMESİ

2008 yılından bu yana T.C. Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu (İMYO) ile Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) arasında karşılıklı imzalanan "ACİL DURUM HABERLEŞME ve EĞİTİM-PROJE GELİŞTİRME HİZMETLERİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ" içeriği yenilenerek 06.12.2017 tarihinden itibaren 1 yıllığına yürürlüğe girmiştir.

TRAC İZMİR KONAK MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMİ

TRAC İZMİR KONAK MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMİ

TRAC İZMİR Konak Şubesi (YM3KM)  ;  Balçova Belediyesi ve İzmir Kızılay Derneği İşbirliği ile gerçekleştirilen Mahalle Afet Gönüllüleri eğitiminde, gönüllülere Afet ve Acil durumlarda etkin telsiz kullanımı konusunda teorik ve uygulama eğitimi vermiştir. 11 Kasım 2017 tarihinde Eğitim sonunda düzenlenen sertifika dağıtım programına iştirak edilmiştir.

KOCAELİ ŞUBEMİZİN JOTA ETKİNLİĞİ

KOCAELİ ŞUBEMİZİN JOTA ETKİNLİĞİ

22 Ekim 2017 tarihinde dünyada bütün izcilerin kutladığı JOTA (Jamboree on the air)   ve JOTİ (Jamboree on the internet)  etkinliği Kocaeli ili Sekapark’ ta yapılmış olup bu etkinlik için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden etkinliğe özel TC2JAM çağrı işareti alınmıştır. 

TRAC ADANA TATBİKATI

TRAC ADANA TATBİKATI

AFAD Başkanlık ile il müdürlüklerinin ortak çalışması ile gerçekleştirilen “NEAMWAVE17 TsunamiMasabaşıTatbikat”ı AFAD Adana il müdürlüğünde TAMP çözüm ortaklarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Afet Müdahale planında yer alan 26 hizmet grubu temsilcileri ve personellerinin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta deprem ve tsunami afetleri üzerinde duruldu. İlçelerinde dahil edildiği tatbikat AFAD Başkanlık ile koordineli yürütüldü.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Genel Merkezinin koordinatörlüğünde TRAC Adana Şubesi ekibi olarak afet senaryosuna uygun mesajları ileterek üstlendiğimiz misyonunu başarıyla yerine getirilmiştir. 
TRAC Adana Şubesi 4 kişilik acil afet haberleşme timiyle, 2 araç, 20 el telsizi, 2 mobil telsiz, 1 HF telsiz, 1 UHF seyyar röle sistemi, 1 jeneratör, antenler ve muhtelif destek ekipmanlarıyla tatbikatta görev almıştır.TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member